نمی‌شود تورم ده درصدی داشته باشیم، اما نرخ ارز تثبیت شود/ نمی توانیم جنسی را گران بخریم و با دلار ارزان بفروشیم/ گرانی دلار باید ادامه پیدا می‌کرد
شهریور 22, 1396
۷۰ درصد واحدهای تولید موتور سیکلت تعطیل شدند/ نیمه نخست امسال فقط ۴۰ هزار دستکاه موتورسیکلت تولید شد!
شهریور 22, 1396
واکنش دبیر انجمن خودروسازان به اعمال استانداردهای جدید برای تولید خودرو:

خودروهای ارزان‌تر از ۳۵ میلیون تومان از بازار جمع می‌شوند/ احتمال به تعویق افتادن استانداردهای جدید خودروها تا خرداد ۹۸

 دبیر انجمن خودروسازان اعلام کرد، با مصوبه شورای‌عالی استاندارد، تعداد استانداردهای خودرویی از ۵۲استاندارد ایمنی و عملکردی و ۳استاندارد آلایندگی (جمعا ۵۵استاندارد) به ۸۳استاندارد افزایش یافته که ۴استاندارد آلایندگی و ۷۹ استاندارد ایمنی و عملکردی را دربرمی‌گیرد.

احمد نعمت‌بخش افزود: از ۷۹ استاندارد اجباری ایمنی و عملکردی نیز ۴۴استاندارد نسخه جدید همان استانداردهای قبلی است که از ابتدای دی‌ماه سال۹۵ توسط خودروسازان اجراشده و ۱۱استاندارد جدید نیز از ابتدای دی‌ماه سال۹۶ اجباری و اجرا خواهد شد. ازجمله این استانداردها می‌توان به استاندارد سیستم هشدار نبستن کمربند ایمنی اشاره کرد که خودروسازان مشکل چندانی برای اجرای آن ندارند اما ۲۲استاندارد جدید خودرویی خیلی پیشرفته از ابتدای دی‌ماه سال ۹۷اجباری خواهد شد و بعید است خودروهایی مانند پراید و پژو ۴۰۵بتوانند این استانداردها را پاس کنند.

به‌گفته دبیر انجمن خودروسازان، سیستم ترمز پیشرفته اکنون فقط در خودروهای لکسوس وارداتی وجود دارد و سنسور و سیستم هشدار خیلی حساس نسبت به خط‌کشی خیابان‌ها ازجمله این استانداردهاست اما باید توجه کرد که این استاندارد با توجه به خط‌کشی استاندارد خیابان‌ها در کشورهای اروپایی تعریف شده و متأسفانه زیرساخت‌های اجرای آن در خیابان‌ها و جاده‌های کشورمان وجود ندارد.

نعمت‌بخش همچنین با اشاره به الزام توقف تولید خودروهای تک‌ستاره از ابتدای سال آینده نیز گفت: این اجباری است که براساس دستورالعمل وزارت صنعت ایجاد شده و خودروهای تولید داخل در سال آینده باید حداقل ۲ستاره کیفی داشته باشند. اینکه شرکت‌های خودروسازی با ارتقای محصولات خود زمینه دریافت ۲ستاره کیفی در سال آینده را فراهم کنند به صرفه اقتصادی و برنامه‌های تولید آنها بستگی دارد.

    احتمال اجرا از خرداد۹۸

دبیر انجمن خودروسازان افزود: برنامه‌ریزی برای اجرای این استانداردها در خودروهای مختلف زمانبر است؛ با وجود این شرایط برای اجرای این استانداردها در برخی خودروهای تولید مشترک یا محصولات جدید خودروسازان داخلی فراهم است. با وجود این نعمت بخش تأکید کرد که تجربه نشان داده وقتی سازمان استاندارد برای خودرو استانداردهای اجباری را تعیین و مدت زمانی را برای اجرای آن اعلام می‌کند به‌دلیل فراهم کردن شرایط اجرای این استانداردها و حجم قطعات موجودی شرکت‌های خودروسازی مجددا فرصتی برای اجرای آن تعیین می‌شود که با این روند پیش‌بینی می‌کنم استانداردهای اجباری ۸۳گانه تولید خودروهای داخلی از خردادماه۹۸ به‌طور کامل اجرایی شود.

    خداحافظی با کمتر از۳۰میلیونی‌ها

دبیر انجمن خودروسازان در مورد تأثیر اجرای این استانداردها بر قیمت مصرف‌کننده خودروهای داخلی اعلام کرد، اجرای استانداردهای اجباری جدید در خودروهای ساخت داخل هزینه تولید و قیمت این محصولات در بازار را افزایش خواهد داد. استانداردهای جدید برای شهروندان اروپایی با درآمد سرانه ۲۵هزار دلاری است اما اکنون قشر عمده‌ای از مشتریان فاقد خودرو، اقشار متوسط یا پایین جامعه با درآمد سرانه حدود ۵هزار دلار هستند.

با استانداردهای جدید خودرویی دیگر خودروی ۲۰ تا ۳۰میلیون تومانی داخلی نخواهیم داشت و حداقل قیمت این خودروها ۳۵میلیون تومان به بالا خواهد بود. نعمت بخش تأکید کرد که با اجرای این استانداردها، مشتریان خودرو نیز باید از طریق لیزینگ‌ها، تسهیلات بانکی یا تسهیلات پرداختی خودروسازان نسبت به خرید خودرو اقدام کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *