۶۴۰ کیلو گرم نقره و طلا در مشهد کشف شد.
اسفند 29, 1396
شعار سال ۱۳۹۷
فروردین 1, 1397
رئیس اتحادیه کبابی و بریانی اصفهان گفت:

اصفهان| طعم متفاوت بریان برای مسافران نوروزی؛ غذای سنتی نصف‌جهان گران نمی‌شود.

رئیس اتحادیه کبابی و بریانی اصفهان گفت: برای رفاه حال مسافران و شهروندان، کباب و بریانی اصفهان در ایام نوروز گران نمی‌شود.

احمدرضا اخوان ارجمند با بیان اینکه طی سال جاری قیمت بریانی در اصفهان افزایش قیمت نداشته است، اظهار داشت: با افزایش مواد اولیه اعم از گوشت قرمز، حامل‌های انرژی و دستمزدها، درصد اندکی نرخ‌ها نسبت به سال گذشته رشد داشته و برای ایام عید ۹۷ تغییر قیمتی نداریم.

وی پیرامون اینکه طی سال آینده پس از فروردین‌ماه نرخ کباب و بریانی اصفهان با افزایش جزیی روبه‌رو خواهد شد، افزود: افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۷ بر نرخ بیمه هم تأثیرگذار است و همین امر سبب تغییر نرخ‌ها و خدمات می‌شود.

رئیس اتحادیه کبابی و بریانی اصفهان بیان کرد: در حال حاضر قیمت هر پرس بریانی بسته به کیفیت و نوع مواد مصرفی بین ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان در واحدهای صنفی کبابی و بریانی شهر اصفهان عرضه می‌شود.

وی پیرامون تفاوت قیمت این محصول در واحدهای صنفی کبابی و بریانی شهر اصفهان، گفت: در واحدهای صنفی مختلف بر اساس نوع مواد اولیه به‌کار رفته در بریان و نوع سرویسی که ارائه می‌شود؛ قیمت‌ها تغییر خواهد کرد.

اخوان اظهار داشت: هزینه‌های تهیه بریانی در بازار کساد فعلی بیش از درآمد حاصل از فروش این غذای سنتی است و قیمت‌های فعلی از نظر اقتصادی به‌ صرفه نیست، اما برای رفاه حال مسافران و شهروندان، نرخ‌ها در ایام نوروز گران نمی‌شود.

وی با بیان اینکه بریان غذای سنتی و معروف اصفهان است و در هیچ کجای دنیا پخت نمی‌شود، افزود: قیمت‌ این غذای سنتی تا هنگامی که نرخ مواد اولیه افزایش نداشته باشد بین ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان عرضه می‌شود، اما با رشد بهای گوشت قرمز، قیمت‌ها هم گران‌تر می‌شود و با ارزانی این پروتئین محصولات ما هم ارزان خواهد شد.

رئیس اتحادیه کبابی و بریانی اصفهان بیان کرد: سقف قیمت هر پرس کباب کوبیده بدون گوجه ۱۰ هزار تومان است و هر پرس کباب مخلوط ۱۴ تا ۱۷ هزار تومان در کبابی‌های اصفهان به فروش می‌رسد.

عدم نوسانات ناگهانی قیمت‌ها با آزادسازی نرخ‌ها

وی در پاسخ به اینکه آزادسازی قیمت‌ها چه تأثیری بر بهای غذای بریانی دارد، گفت: با آزادسازی، نرخ‌ها ثابت می‌ماند و هر ساله نیازی به نرخ‌گذاری جدید نیست و اینکه تمام واحدهای صنفی درصدد افزایش بهای محصول خود باشند.

اخوان اظهار داشت: با آزادسازی قیمت‌ها رقابت واحدهای صنفی هم افزایش می‌یابد و ثبات نرخ‌ها و عدم نوسانات ناگهانی قیمت‌ها بر کیفیت محصولات هم تأثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: با آزادسازی نرخ‌ها، نظارت و کنترل اتحادیه‌ها بر واحدهای صنفی بیش از گذشته هم خواهد بود.

رئیس اتحادیه کبابی و بریانی اصفهان افزود: طی سال آینده با رشد دستمزدهای کارگران قیمت کباب و بریانی اصفهان هم تغییر می‌کند و همچنین افزایش نرخ مواداولیه بر رشد قیمت بریانی در آینده بی‌تأثیر نیست و قیمت‌های جدید توسط اتحادیه کباب و بریان اصفهان به واحدهای صنفی ابلاغ می‌شود.

تعطیلی ۸ درصدی واحدهای کبابی و بریانی اصفهان در سال ۹۶

وی با اشاره به فعالیت ۵۰۰ واحد کبابی و بریانی پروانه‌دار در اصفهان، گفت: در تعطیلات نوروز با افزایش حجم مسافران نوروزی و میزان تقاضای بالا، بسیاری از واحدها، شبانه‌روزی فعالیت می‏‌کنند.

اخوان ارجمند پیرامون رکود اقتصادی در واحدهای کبابی و بریانی اصفهان طی سال جاری، اظهار داشت: امسال با شرایط رکود حاکم در تمام زمینه‌ها ۷ تا ۸ درصد واحدهای کبابی و بریانی ورشکسته و تعطیل شده‌اند.

وی با اشاره به افزایش استقبال مردم برای مصرف کباب و بریانی در ایام عید، بیان کرد: اتحادیه با همکاری اداره بهداشت و بازرسی اداره صنعت، معدن و تجارت استان و اتاق اصناف اصفهان تمام ظرفیت‌ها را به‌کار گرفته تا نظارتی کامل بر واحدهای صنفی داشته باشد.

رئیس اتحادیه کبابی و بریان اصفهان اضافه کرد: در ایام نوروز، بازرسان اتاق اصناف بر قیمت تمام واحدها در سراسر شهر اصفهان، اداره صنعت به شکایات شهروندان و اداره بهداشت هم بر کیفیت مواد غذایی استفاده در کبابی‌ها و بریانی‌ها نظارت کامل دارند.

وی گفت: ۱۲ بازرس اتحادیه به طور منظم از واحدهای عرضه‌کننده کباب و بریانی شهر اصفهان بازرسی کرده و موارد مختلف از جمله وضعیت بهداشتی و قیمت‌ها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند.

اخوان ارجمند با بیان اینکه نظارت و بازرسی تمام واحدها در تعطیلات نوروز به صورت ویژه در دستور کار قرار می‌گیرد، اظهار داشت: تمام واحدها برای فعالیت ملزم به داشتن کارت بهداشت هستند.

افزایش جذب مسافران و گردشگران با خوراکی‌‏های سنتی اصفهان

وی با بیان اینکه غذاهای محلی و سنتی یکی از مهم‌ترین جاذبه‏‌های این شهر به شمار می‏روند، افزود: بریان غذای سنتی و معروف اصفهان است که در هیچ کجای دنیا پخت نمی‌شود.

رئیس اتحادیه کبابی و بریان اصفهان اظهار داشت: انواع خوراک‏‌ها در استان اصفهان تهیه و طبخ می‏‌شود که برخی از آنها خاص خود مردم استان است و در تمام شهرها، بخش‏‌ها و دهستان‏‌ها تهیه شده و طرز استفاده آن از این خطه به نقاط دیگر ایران رفته است.

وی با بیان اینکه بریان غذایی بسیار لذیذ است که طرفداران زیادی دارد، افزود: این غذای بومی به دلیل اینکه در کنار گوشت و پیاز از افزودنی‏‌های طبیعی و مفید ریحان، جعفری، پودر دارچین، خلال بادام و پسته تهیه می‏‌شود، بسیار مورد توجه مسافران و گردشگران خارجی قرار می‏‌گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *