نوسازی ۲۰۰ هزار خودرو ناوگان جاده‌ای در طرح کلید به کلید
اردیبهشت 26, 1397
واکنش آخوندی به تصمیم آمریکا برای منع فروش هواپیما به ایران
اردیبهشت 26, 1397
رازق خبر می دهد:

تشکیل بازار متشکل ارزی تقاضای ارز را مدیریت می‌کند.

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ضروری است یک مدیریت واحد در بازار ارز انجام دهیم، افزود: در طول این سال ها قوانین متعددی در خصوص نوسانات ارزی وضع شده که بعضی اعتقاد بر تک نرخی کردن ارز داشتند و برخی دیگر معتقد بر تعیین نرخ بر اساس عرضه و تقاضا هستند و عده ای دیگر از این قوانین به وجود دو بازار دولتی و غیردولتی تاکید دارند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: هر زمانی که درآمد ارزی افزایش یافته ما کمتر شاهد برنامه ای برای سرمایه گذاری و مهار این مسئله در حوزه اقتصاد بوده ایم.

حسینی بیان کرد: نوسانات طی چندین ماه گذشته منتج از سیاست های دولت در آستانه قانون بودجه و افزایش نرخ ارز مبنی بر ایجاد درآمدها بوده و از طرف دیگر به دلیل فضای بی اعتمادی که توسط دولت ایجاد شد و پاسخ مناسب برایش نبود و همچنین کاهش ارزش پول ملی مردم به سمت حفظ ارزش سرمایه پیش رفتند.

وی ادامه داد: در بحث حفظ ارزش سرمایه نیز مردم به خرید ارز خارجی و طلا روی آوردند و دخالت بعضی ارگان ها نیز در بازار وجود داشت و موید این موضوع است که در همین نوسانات میزان زیادی ریال از حوزه بانکی به شکل های مختلف خارج شده که در خدمات و تولید صرف نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگرچه تراز تجاری ارز ما منفی نیست، تصریح کرد: در تولید، دارو و کالاهای استراتژیک به میزان موردنظر ارز در اختیار داریم، اما ارز مورد نیاز تقاضای بازار را نمی توانیم تامین کنیم زیرا بازار با تقاضای کاذب مواجه است.

حسینی با بیان اینکه تک نرخی کردن ارز با رقم ۴۲۰۰ تومان نیز پاسخگوی بازار نیست، تاکید کرد: در حال حاضر راهکار برون رفت از این مشکل تشکیل بازار متشکل ارزی و مدیریت تقاضاهای مختلف است که در راستای این مدیریت می توان برای تقاضاهای مختلف با قیمت های متفاوت ارز به بازار عرضه کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *