گوشت قرمز با قیمت دولتی به وفور عرضه می شود.
خرداد 21, 1397
خبر جدید درباره سهام عدالت اموات
خرداد 21, 1397
رازق خبر می دهد:

مشکلات سامانه ثبت سفارش ادامه دارد.

بر اساس برخی اطلاعات واصله با تغییرات انجام شده در این سامانه روش ثبت سفارش از لحاظ تخصیص ارز به سه دسته تقسیم شده است: تخصیص ارز بانکی، تخصیص ارز در سامانه نیما و تخصیص ارز از طریق صادرات.

نکته اول اینکه، برای همه کالاها تخصیص ارز انجام نمی شود و فقط برخی کالاها تخصیص ارز انجام می شود مشخص نیست چگونه این کالاها انتخاب می شود لذا واردکنندگان سردرگم شده اند.

از طرفی ممکن است در یک پروفرما چند قلم کالا، فقط یک قلم کالا مشمول ارز دولتی شود.

همچنین تعرفه های هر ردیف کالا را باید در سامانه وارد تا مشخص شود که مشمول کدام گروه کالای تخصیص ارز هست!

در صورت متفاوت بودن گروه کالایی اقلام یک پروفرما، درخواست کننده باید پروفرما را تفکیک و مجددأ درخواست ثبت سفارش نماید.

از طرف دیگر بانک های عامل فقط نقش واسطه بین مشتری و بانک مرکزی رو بازی می کنند و فقط کارمزد اخذ می‌کنند و هیچ گونه اطلاعی از نحوه ی تخصیص ارز و سرنوشت ثبت سفارش به متقاضی نمی دهند و پاسخگو نیستند. نتیجه این سردرگمی ها چیزی جز خود تحریمی نیست.

با توجه به تجربیات سال های ۹۰ تا ۹۵ بنظر میرسد بازگشت گروه بندی کالاهای وارداتی و اطلاع رسانی صحیح می توان از یک خود تحریمی و فشار به واحد های تولیدی جلوگیری نمود.

همچنین با اجرای مواد ۱۶ قانون مقررات صادرات و واردات و ماده ۳۰ آیین نامه اجرایی آن ( بررسی ارزش کالا در زمان ثبت سفارش توسط گمرک) و توجه به احتمال افزایش بیش بود (گران نمایی) ارزش در اسناد خرید در گمرکات اجرایی می‌تواند از درخواست های بی مورد ثبت سفارش و خروج احتمالی ارز از کشور جلوگیری نماید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *